Kompetencje językowe
Innovation and effectiveness in teaching
Tytuł projektu: Innovation and effectiveness in teaching
Nie sposób rozmawiać o integracji nauki języka obcego oraz treści zawodowych bez przybliżenia aktualnego stanu badań nad nauką języka obcego (second language acquisition) i temu poświęcony był pierwszy dzień szkolenia (pomijając prezentacje uczestników wszystkich mobilności realizowanych w tym czasie przez organizatora (w sumie 12 uczestników, jednak w grupie docelowej oprócz mnie znalazła się tylko nauczycielka matematyki i chemii ze szkoły w Słowacji. Słowem, nauka praktycznie indywidualna.
Kolejne prezentowane i trenowane przez nas narzędzia ICT podzielić można było na kilka grup, jednak zaleceniem trenera było, aby zapoznać się dokładnie z jednym z danego typu , by poczuć się na tyle swobodnie, aby stworzyć materiał wykorzystany w końcowym projekcie, tj. obudowie wybranej lekcji, do której przygotowany został szczegółowy plan.
Narzędzi te zatem można podzielić jako grupę do zarządzaniem lekcją czy klasą, prezentowania tablicy na potrzeby nauczania zdalnego (w czasie rzeczywistym lub jako repozytorium na przyszłość), narzędzia do tworzenia map skojarzeń, prostych grafik (np. logotypu dla własnego kanału czy materiału wideo oraz np. do usuwania tła ze zdjęcia), przez narzędzia do opracowywania interaktywnych osi czasowych i map, edycji materiałów wideo (własnych lub z wykorzystaniem zasobów sieciowych), a skończywszy na narzędziach do nauki list pojęć, słówek czy gamifikacji lekcji.
Jak wspomniałem, efektem ostatecznym był konspekt lekcji omówiony wraz z uczestnikiem kursu oraz trenerem oraz ocena dołączonych do niego materiałów dla uczniów:
1. Flashcards:
Cereals - English words Foreign Language Flashcards - Cram.com
2. Interaktywny obraz:
I know nothing about the horse (genial.ly)
3. Interaktywny materiał (tekst, obraz, wideo oraz narracja)
https://read.bookcreator.com/wqYEbs5uf1U7mZun241PgYfilqA3/lSiAI3-0RVqsdM_fc2ks4g
4. Prezentacja wykonana za pomocą Adobe Spark
https://drive.google.com/file/d/13eoTbfU6JxBJrhVrXa1rrnwDYT7RiMqc/view?usp=drive_web&authuser=1
5. Przykład na grę interaktywną (dla technikum żywienia)
Club 30+ General English
kurs języka angielskiego
Zalożenia projektowe obejmowały kilkudniowe szkolenie z zakresu doskonalenia językowego, które prowadzone było przez kadrę nauczycielską z partnerskiej szkoły językowej EC Malta English School doświadczonej szkoły, do której na stałe uczęszcza ok. 800 uczniów z całego świata.
https://www.ecenglish.com/en/school-locations/malta/learn-english-in-malta
Zajęcia były prowadzone z podziałem na grupy pod względem umiejętności oraz Brak sugestii były dostosowane po przeprowadzanym teście kompetencji na wejściu wykonanym na kilka dni przed wylotem na szkolenie. Grupy były 12 osobowe i tak dobrane, aby wykluczyć kontakt osób wspólnie lecących na szkolenie, a przynajmniej w naszym przypadku tak było, że 6-osobowa grupa uczęszczała na zajęcia w różnych grupach nawet na tym samym poziomie nauczania.
Początkowo wydawało się to dość trudne do zaakceptowania ze względu na strach jaki nam towarzyszył w nowym miejscu, nowym kraju co było naturalne, ale okazało się, że każdy z nas trafił do wspaniałych grup przemiłych osób z pochodzących z egzotycznych krańców świata, co pozwoliło na zawiązanie się nowych znajomości, które wymagały komunikacji oczywiście w języku angielskim. Takie podejście do nauki języka okazało się bardzo trafionym rozwiązaniem, ze względu na ciekawe zajęcia, różnorodność kulturową uczestników, a także konieczność komunikacji anglojęzycznej.
Uczestnicy w ramach zajęć dydaktycznych szkolili umiejętności językowe, gramatykę, ale szczególnie intensywnie rozwijali umiejętności komunikacji zarówno podczas zajęć jak również podczas bardzo intensywnego programu kulturowego.