Nowoczesne metody nauczania
TytuÅ‚ kursu: „ ICT Inclusive Education -Towards a digital und inclusive pedagogy”
RAPORT UCZESTNIKÓW
Kraj mobilności: Grecja
Miejsce realizacji kursu: Heraklion, Kreta|
Partner/Organizator kursu: OLOKLIROSI SINGLE MEMBER P.C
TytuÅ‚ kursu: „ ICT Inclusive Education -Towards a digital und inclusive pedagogy”
Termin realizacji: 08/08/-12/08/2022
Uczestnicy:
-
Karolina CzapliÅ„ska-nauczyciel j. angielskiego i przedmiotów zawodowych
-
Dorota Koczut- nauczyciel j. niemieckiego
Program kursu:
1. Pedagogika cyfrowa na rzecz tworzenia, czytania, pisania i liczenia w edukacji włączającej.
2. Nauczanie na odległość- zapoznanie z metodami ICT
3. ICT i kreatywność zespoÅ‚owa w nowoczesnej szkole. Gamification-użycie różnorodnych gier w nauczaniu.
4. Definicja i narzÄ™dzia wykorzystywane w “klasie odwróconej”.
5. Wykorzystanie “storytelling” w edukacji. Nauka obsÅ‚ugi programu OBS.
6. Symulacje, tworzenie filmów video i gry cyfrowe jako narzÄ™dzie edukacyjne.
Opis kursu:
Kurs odbywaÅ‚ siÄ™ w grupie 11 osobowej, w formie warsztatów. Szkolenie obejmowaÅ‚o zarówno zajÄ™cia z ICT, jak również elementy Blended Learning ( Å‚Ä…czenie tradycyjnej formy nauczania z wykorzystaniem nowoczesnej technologii) oraz Content and Language Integrated Learning (zintegrowane przedmiotowo nauczanie jÄ™zykowe).Uczestnicy przybyli z kilku paÅ„stw Unii Europejskiej. Miedzy innymi z Litwy, Polski, Estonii, Hiszpanii, Chorwacji oraz z Austrii. Kurs prowadzony byÅ‚ w j. angielskim. ZajÄ™cia odbywaÅ‚y siÄ™ w Centrum Edukacyjnym- OLOKLIROSI LIFELONG LEARNING CENTRE w Heraklionie i prowadzone byÅ‚y w profesjonalny sposób przez kompetentnego wykÅ‚adowcÄ™, pana Nikosa Sopasisa.
Pierwszy dzieÅ„ rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ od zapoznania z programem kursu oraz krótkich ćwiczeÅ„ majÄ…cych na celu poznanie siÄ™ i integracjÄ™ grupy. Każdy z uczestników przedstawiÅ‚ siÄ™, a nastÄ™pnie wybrane osoby zaprezentowaÅ‚y swoje szkoÅ‚y korzystajÄ…c z wczeÅ›niej przygotowanych prezentacji i krótkich filmików. Prezentacja naszej szkoÅ‚y przedstawiona przez p. KarolinÄ™ CzapliÅ„skÄ… wzbudziÅ‚a zainteresowanie uczestników, obecni zwrócili szczególnÄ… uwagÄ™ na różnorodność kierunków ksztaÅ‚cenia w naszej placówce jak również możliwość realizacji przez uczniów praktyk, m.in. w takich krajach jak: w Dania, Rumunia czy Turcja.NastÄ™pnie ćwiczenie integracyjne polegaÅ‚o na wybraniu jednej osoby z grupy i przeprowadzeniu z niÄ… krótkiej rozmowy (praca w parach), a nastÄ™pnie zaprezentowaniu informacji o tej osobie na forum. Potem udaliÅ›my siÄ™ caÅ‚Ä… grupÄ… z przewodnikiem na zwiedzanie stolicy Krety- Heraklionu ( wizyta w historycznym centrum, poznanie historii i zwyczajów Krety).
Kolejny dzieÅ„ poÅ›wiÄ™cony byÅ‚ zapoznaniu z koncepcjÄ… pedagogiki cyfrowej i podstawowymi zasadami edukacji wÅ‚Ä…czajÄ…cej. Poruszono m.in. kwestiÄ™ znaczenia kreatywnoÅ›ci we wspóÅ‚czesnej szkole, zastosowania kreatywnych technologii i zabawy, roli technologii w rozwoju umiejÄ™tnoÅ›ci czytania, pisania i liczenia oraz rozwojowi pedagogiki cyfrowej, która sÅ‚uży celowemu eksperymentalnemu uczeniu siÄ™.
W trzecim dniu zostaliÅ›my zapoznani z symulacjÄ… i grami cyfrowymi, które mogÄ… być wykorzystane w nauczaniu.
W czwartek poznaliÅ›my wady i zalety flipped classroom (odwrócona klasa) oraz narzÄ™dzia za pomocÄ…, których można tworzyć ciekawe interaktywne materiaÅ‚y dydaktyczne np.: komiksy, cyfrowe książki, interaktywne mapy myÅ›li, wirtualne fiszki( Cram- prosta, darmowa aplikacja do obsÅ‚ugi fiszek). Zapoznano nas także z narzÄ™dziami do tworzenia filmów edukacyjnych, nauczyliÅ›my siÄ™ samodzielnie nagrywać dźwiÄ™k, rozmowÄ™ oraz montować film.
W ostatnim dniu zdobyliÅ›my wiedzÄ™ jak wykorzystywać i edytować klipy wideo (OBS -tools) oraz dokonaliÅ›my ewaluacji kursu. ZwieÅ„czeniem kursu byÅ‚o uroczyste wrÄ™czenie certyfikatów.
Wnioski z kursu:
Kurs na Krecie miaÅ‚ bardzo duży wpÅ‚yw na nasz rozwój osobisty i zawodowy:
-
zachęcił do bardziej refleksyjnego podejścia do sposobu nauczania
-
zwiększył naszą wiedzę nt. nowych metod nauczania z wykorzystaniem ICT
-
rozwinął i udoskonalił umiejętności związane z posługiwaniem się technologią
cyfrowÄ… w pracy dydaktycznej -
wpłynął na poprawę kompetencji językowych
-
zachÄ™ciÅ‚ do udziaÅ‚u w innych dziaÅ‚aniach programów Unii Europejskiej
-
motywował do dalszego rozwoju zawodowego
-
pomógÅ‚ zwiÄ™kszyć wymiar europejski w pracy naszej szkoÅ‚y
-
umożliwiÅ‚ wspóÅ‚pracÄ™ i wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ z innymi nauczycielami z Unii
Europejskiej -
dzięki nawiązanym kontaktom umożliwił szerzenie dobrych praktyk
Kurs odbyty na Krecie byÅ‚ dla nas wspaniaÅ‚ym doÅ›wiadczeniem. Zarówno zajÄ™cia prowadzone w profesjonalny sposób, dobór zagadnieÅ„ i niezwykle interesujÄ…ca forma szkolenia pozwalajÄ… na najwyższÄ… ocenÄ™ kursu. Odbyte szkolenie stanowi dla nas wielkÄ… motywacjÄ™ do podejmowania nowych wyzwaÅ„ w pracy z mÅ‚odzieżą, poszukiwania nowych metod i narzÄ™dzi pracy oraz zachÄ™ca do staÅ‚ego rozwoju zawodowego oraz poszerzania wÅ‚asnych kompetencji. Pobyt na Krecie umożliwiÅ‚ również nawiÄ…zanie kontaktów zawodowych umożliwiajÄ…cych w przyszÅ‚oÅ›ci organizacjÄ™ praktyk dla uczniów naszej szkoÅ‚y.
WNIOSKI- co nam dał udział w kursie:
Kurs organizowany przez Program Erasmus + byÅ‚ wspaniaÅ‚Ä… okazjÄ… do zaktualizowania i poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji jÄ™zykowych. Podczas szkolenia poznaÅ‚yÅ›my najnowoczeÅ›niejsze aplikacje oraz narzÄ™dzia internetowe wykorzystywane w edukacji, w tym w nauczania jÄ™zyków obcych. NauczyliÅ›my siÄ™ także wykorzystywać najnowoczeÅ›niejsze narzÄ™dzia multimedialne.
Zebrane doÅ›wiadczenia z pobytu w Grecji przekażemy zarówno nauczycielom poprzez propagowanie programu Erasmus + Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej, jak i uczniom, wykorzystujÄ…c na lekcjach nowe narzÄ™dzia i aplikacje internetowe. To zachÄ™ci naszych uczniów do pogÅ‚Ä™biania wiedzy i znaczÄ…co wpÅ‚ynie na ich wiÄ™kszÄ… motywacjÄ™ do nauki. Podzielimy siÄ™ zdobytÄ… wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciami z innymi nauczycielami z naszej szkoÅ‚y podczas spotkaÅ„ nauczycieli w zespoÅ‚ach przedmiotowych- spotkanie z nauczycielami jÄ™zyków obcych (K. CzapliÅ„ska, D. Koczut), spotkanie z nauczycielami przedmiotów zawodowych –K. CzapliÅ„ska.
Praca w zespołach samokształceniowych będzie okazją do przekazania wiadomości o treściach kursu i jego efektach.